Babylon

Autor: Peter Mihalík | 19.3.2012 o 21:09 | (upravené 2.4.2012 o 23:54) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  56x

Ako aktivného vodiča, ktorý za jeden rok najazdil vyše 35 tisíc kilometrov, ma vždy zaujímala cena pohonných látok, aktuálne cena motorovej nafty. Zakaždým, keď si zapnem SME, si prečítam na natankuj.sme.sk prognózy o cenách benzínu a nafty.

Už dávnejšie som sa pohrával s myšlienkou sledovať vývoj cien ropy, ropných derivátov a konečných produktov - benzínu a nafty. V súčasnosti zažívame, resp. tankujeme najdrahšiu naftu a benzín za posledné 4 roky ( http://natankuj.sme.sk/c/6302774/od-soboty-bude-historicky-najdrahsia-aj-nafta-nielen-benziny.html ). Veľmi ostro si pamätám, keď som prvý krát natankoval plnú nádrž do môjho auta pri cene nafty 1,109 €/l a otcovi som sa vysmieval, aké lacné je tankovať naftu, chodiť s priemernou spotrebou okolo 5 litrov, najazdiť na jedno natankovanie 1 200 km a zaplatiť niečo okolo 55 €. Oco, chudák s benziňákom nemohol nič povedať, iba vyzdvihnúť agilitu svojho auta. Minule, keď som bol opäť tankovať, za plnú nádrž som už zaplatil 74 €. Nebolo mi do smiechu.

Nech sa ale dostanem k veci. Od čoho sa odvýja cena nafty a benzínu na Slovensku? Od ropy! Jasné, že od ropy, to vie každý. Otázka znie: od akej ropy? Ide o ropu BRENT, alebo severotexasku ropu? Kde sa spracuváva a akou technológiou je spracovaná? Vyvýja sa cena benzínu a nafty na Slovensku len od ropy, alebo sa ich ceny odvýjajú od cien týchto produktov na niektorých obchodných trhoch (pre Slovensko je potrebné sledovať ceny benzínu a nafty na burze v Rotterdame)? Ktoré sú ďalšie faktory vplývajúce na cenu čierného zlata? Nezamestnanosť v USA? Strategické rezervy USA? Hospodársky rast? Nepokoje na blízkom východe? Zablokované iránske prístavy, či kurdské nepokoje? ( http://openiazoch.zoznam.sk/cl/119292/Iracki-Kurdi-pre-nezhody-s-bagdadskou-vladou-zastavili-export-ropy ) Tieto externé faktory a mnohé iné vplývajú na vývoj cien každodenne.

Preto nie je problém, keď, si ráno prečítam, že cena ropy v dôsledku zvýšenia vládnych rezerv USA poklesne ( http://openiazoch.zoznam.sk/cl/119117/Ceny-ropy-klesli-v-reakcii-na-rast-jej-zasob-v-USA)  a poobede zase, že sa ceny benzínu a nafty zvýšia ako reakcia na zlepšienie makroekonomických ukazovateľov USA, EÚ, či Číny ( http://openiazoch.zoznam.sk/cl/119122/Ropa-na-vzostupe-technicka-analyzahttp://openiazoch.zoznam.sk/cl/119281/Pozitivne-spravy-z-cinskej-ekonomiky-posunuli-cenu-Brentu-nad-USD ).

No čistý Babylon...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?